HABERLER

Haber

03/10/2019 BİLİRKİŞİLİK TEMEL EĞİTİMİ KAYITLARI BAŞLADI


BİLİRKİŞİLİK TEMEL EĞİTİMİ
24 – 25 – 26 – 27 EKİM 2019
07 – 08 – 09 – 10 KASIM 2019
ANKARA 24 – 25 – 26 – 27 Ekim 2019 ve 07 – 08 – 09 – 10 Kasım 2019 tarihlerinde düzenlenecek olan TMMOB İçmimarlar Odası BİLİRKİŞİLİK TEMEL EĞİTİMİ için kayıtlar başlamıştır.

 

6754 sayılı Bilirkişilik Kanunu kapsamında 03.08.2017 tarihinde Resmi Gazete ’de yayımlanan "Bilirkişilik Yönetmeliği’ne göre her türlü bilirkişilik faaliyetinin yapılabilmesi için BİLİRKİŞİLİK TEMEL EĞİTİMİ ’ne katılmak ve sonucunda sertifika sahibi olma zorunluluğu getirilmiştir. 

 

Beş yıllık mesleki deneyime sahip kişilerin katılabileceği eğitimin sonunda verilen sertifikalar ile (Bilirkişilik Yönetmeliğinde belirtilen diğer şartların da sağlanması koşulu ile) Adli ve İdari Yargı Komisyon Başkanlıklarının ilanında belirtilen tarihlerde bilirkişilik yapmak üzere başvuruda bulunulabilecektir.

Bu çerçevede Temel Bilirkişilik Eğitimlerimiz Genel Merkez Salonumuzda ( Selanik Caddesi No: 17 / 11 Kızılay / ANKARA ) 24 – 25 – 26 – 27 Ekim 2019 Ve 07 – 08 – 09 – 10 Kasım 2019 tarihlerinde yapılacaktır. Eğitime başvuru fazla olması durumunda ileri bir tarihte Bilirkişilik Temel Eğitimi kursu açılacaktır.

 

Bilirkişilik Yönetmeliği gereği eğitim 24 kişi ile sınırlı olup kayıtlar başvuru sırasına göre alınacaktır. Katılımcı başvuru sayısının fazla olması durumunda bir sonraki eğitim tarihine aktarılacaktır.

 

Eğitim sonunda eğitimi başarı ile tamamlayan katılımcılara Adalet Bakanlığı Bilirkişilik Daire Başkanlığı Yetkili Eğitim Kurumu olarak TMMOB İçmimarlar Odası onaylı “Bilirkişilik Temel Eğitimi Katılım Belgesi” verilecektir.

Eğitime katılmak isteyen katılımcıların www.icmimarlarodasi.org.tr adresimizde yer almakta olan BİLİRKİŞİLİK KATILIM FORMUNU doldurduktan sonra bilgi@icmimarlarodasi.org.tr adresine göndermeleri gerekmektedir.

Eğitim ücreti: TMMOB Yönetim Kurulu’nun kararı uyarınca Odamız Üyeleri ile TMMOB`ye bağlı diğer Oda  üyeleri için 700,00 TL, TMMOB bağlı oda üyesi olmayanlar için 850,00 TL dir.

 

EĞİTİM SÜRESİ: 4 Gün sürecek olan eğitim süresi, 18 saat teorik, 6 saat pratik olmak üzere toplam 24 DERS SAATTİR. Derslere devam zorunluluğu vardır. Derslerin 1/12‘sine (2 ders) devam etmeyenlerin eğitim programıyla ilişiği kesilir.

 

 KAYIT İÇİN İSTENEN EVRAKLAR

1. Bilirkişilik Temel Eğitimi Kayıt Formu ( ek )

2. Nüfus Cüzdan Fotokopisi

3. Odamıza bağlı üyelerin aidat borcu olmaması

4. Müracaat edecek olan Mühendis, mimar ve şehir plancıları için Oda üyesi olduğuna dair belge, 

5. TMMOB dışında, mesleğini icra edebilmek için herhangi bir meslek kuruluşuna üye olma zorunluluğu bulunmayanlar için; uzmanlık alanını gösteren diploma, meslekî yeterlilik belgesi, uzmanlık belgesi, ustalık belgesi veya benzeri belgelerin aslı veya onaylı sureti ile Disiplin yönünden meslekten veya memuriyetten çıkarılmamış ya da sanat icrasından veya mesleki faaliyetten geçici ya da sürekli olarak yasaklanmadığını gösteren belge ile başvurmaları gerekmektedir.

6. Bilirkişilik Eğitimine Başvuracak kişiler Bilirkişilik Eğitim Ücretini T.C. Ziraat Bankası Yıldızevler Şubesi ( Şube Kodu 0919 ) 57209156 -5001 ( IBAN NO: TR89 0001 0009 19 57 2091 5650 01 ) Numaralı hesaba yatırdığına dair dekont ile diğer belgeler ile müracaat etmesi gerekmektedir. (Yapılan ödemelerde, eğitimin adı (Bilirkişilik Temel Eğitimi) ve katılımcının adı-soyadı belirtilmelidir.) Yapılan ödemeleri odayı arayarak teyit ediniz.
7. Eğitim dokümanları ücrete dahildir. Öğle yemeği ücrete dahil değildir.
8. Kayıt iptali eğitim tarihinden 3 gün öncesine kadar ODA‘ya yazılı olarak bildirilmek koşulu ile yapılır. Daha yakın tarihlerde kayıt iptali yapılamaz.


BİLİRKİŞİLİK KATILIM FORMUNU İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ
BİLİRKİŞİLİK TEMEL EĞİTİMİ PROGRAMINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ
BİLİRKİŞİLİĞE BAŞVURU VE KABUL ŞARTLARINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

 

Haber

25/09/2019 ÖĞRENCİ ÜYE ( GENÇ İÇMO ) YÖNETMELİĞİ


YÖNETİM KURULU’MUZUN 11 EYLÜL 2019 TARİH 31 NUMARALI TOPLANTISINDA

ALINAN 266 SAYILI KARARI İLE YÜRÜRLÜĞE GİRMİŞTİR.


Bu Yönetmelik Üniversitelerin İçmimarlık / İçmimarlık ve Çevre Tasarımı bölümlerinde öğrenim gören öğrencilerin "Öğrenci Üye" olarak kaydedilmesi esaslarını ve öğrenci üyelerin hak ve yükümlülüklerini kapsamakta, öğrencilerin, öğrenim süreleri boyunca İçmimarlar Odası ile iletişimini, oda ile öğrencilerin ilişkisini güçlendirerek, öğrencilerin oda çalışmalarına katkı vermelerini, aynı şekilde öğrencilerin kendi çalışmalarında da odadan gerekli yardımı, desteği almasını sağlayacaktır.

 Oda, Üniversite ve Öğrenciler ekseninde, Eğitim ve öğretim sorunlarına çözüm üreten çalışmalar ile mesleki ve toplumsal sorumluluklar çerçevesinde ortaya çıkan sorunların çözümünde oda öğrenci ilişkisini artırarak, Bilim ve tekniği toplumsal çıkarlar çerçevesinde kullanan bir anlayışın geliştirilmesini sağlamak ve bu anlamda özerk, demokratik ve bilimsel üniversite taleplerini dile getiren İçmimarlık / İçmimarlık ve Çevre Tasarımı öğrencilerinin örgütlülüğünü organize olmaları sağlanacaktır.

Öğrenci Üye (İÇMO Genç) Yönetmeliği İÇİN TIKLAYINIZ

Öğrenci Üye (İÇMO Genç) Yönetmeliği’nin
yürürlüğe girmesi ile ilgili olarak Genel Başkan Emrah KAYMAK' ın açıklaması;

Merhaba sevgili öğrenci arkadaşlarım... Sizlere söz vermiş olduğumuz gibi Odamızın Öğrenci Yapılanması Olan “İÇMO GENÇ” ‘in tüm hazırlıklarını tamamladık! @icmogenc  Yönetim Kurulumuzun almış olduğu karar doğrultusunda Yönetmeliğiniz yürürlüğe girdi. Şimdi hızlıca öğrenci örgütlülüğümüzü yapılandırıp ODAMIZ çatısı altında birlikte sevgi, saygı kuralları çerçevesinde emeklerimizi paylaşmanın zamanı. Her zaman dediğim gibi bizler sizlerin emanetçileriyiz! İÇMO GENÇ örgütlülüğünden yetişecek arkadaşlarımın ileride bizlerin görevlerini devir alarak; meslek onur ve haklarımızla birlikte İÇMİMARLAR ODASINI ve ÜLKEMİZİ daha güzel  taşayacaklarından en ufak bir şüphem yok. Sizlere emanet etmekten gurur duyduğumuz “İÇMO GENÇ” yapılanmamızın hazırlığında emeği geçen başta; 24. Dönem Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyelerim, Şube Yönetim Kurullarım, Değerli Akademisyenlerimiz ve en büyük pay sahibi olan ÖĞRENCİ arkadaşlarıma sonsuz teşekkürler... SİZ VARSANIZ BİZDE VARIZ!..  İÇMO GENÇ içinde görev alacak olan tüm öğrencilerimize şimdiden başarılar diliyorum. 

Emrah KAYMAK
Genel Başkan


Haber

23/08/2019 im2019 Ulusal İçmimarlık Öğrencileri Proje Yarışması başvurularında SON TARİH 30 AĞUSTOS 2019!

Sevgili İçmimarlık Öğrencileri,


Geçtiğimiz yıl birincisi MEF Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü’nün ev sahipliğinde düzenlenen im Ulusal İçmimarlık Öğrencileri Proje Yarışması’nın ikincisi, TMMOB İçmimarlar Odası adına İstanbul Şubesi’nin ortaklığıyla bu yıl Bahçeşehir Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü ev sahipliğinde gerçekleşecektir.  

 

Yarışma başvuruları www.im2019.org adresinden elektronik olarak yapılmaktadır. Katılım koşulları ve diğer tüm merak ettikleriniz için web sitesini ziyaret edebilirsiniz. 

 

Yarışmanın takvimi:                                                    

  • Projelerin dijital teslimi için son tarih                               30 Ağustos 2019
  • Projelerin dijital değerlendirmesi (ön eleme)                         Eylül 2019
  • Jüri Değerlendirmesi [BAU KUZEY KAMPUS]                    Ekim 2019
  • Ödül Töreni ve Kolokyum [BAU KUZEY KAMPUS]             Ekim 2019

Haber

17/08/2019 17 Ağustos Depremi

17 Ağustos 1999
Marmara Depremi

17.08.2019

17 Ağustos 1999 Marmara depreminin üzerinden tam 20 yıl geçmesine rağmen acımız ve üzüntümüz hala tazeliğini korumaktadır.

Deprem felaketleri yapıya verilmesi gereken önemi bir kat daha ortaya koymuştur. Çöken binaların çoğunun bilgisizce yapılan müdahalelerden ya da uygun ve yeterli malzeme kullanılmadığından kaynaklandığı ortaya çıkmıştır.

Ayrıca deprem güvenliği açısından iç mekân düzenlemelerinin önemi yaşanan büyük felaketler sonucu fark edilmiş olmasına rağmen, İmar Kanunu kapsamında çıkarılan Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğinde içmimari projenin, mimari proje kapsamına alınmaması nedeniyle halen iç mekâna dair düzenlemeler mimari projeye kapsamında ehil olmayan kişilerce yapılmaya devam etmektedir.

Bu durum ülkemizin milli servetin zayi olması gibi ekonomik etkilerinin dışında denetimsiz olarak üretilen mekânlar ile kamu güvenliğini de tehlikeye atmaktadır. Tasarım ve uygulama hataları sebebiyle yaşadığımız can kayıplarının telafisi ve özrü olamaz.
İçmimarlar olarak gerek meslektaşlarımız gerek birlikte çalıştığımız mimar ve mühendislerin haklarını korumak ve kamu faydası açısından yapı planlama, üretim ve denetim sürecinde içmimarların aktif rol alması gerekliliğine inanmaktayız. Bu durumun sadece yasaların gereği değil çağımızın zorunluluğu, uzmanlaşmanın doğal bir getirisidir.

Milletimizin bir daha böyle acılar yaşamaması temennilerimizle, bu büyük felakette hayatını kaybedenleri saygıyla anıyor bir kez daha Allah’tan rahmet, ailelerine de başsağlığı diliyoruz.

Saygılarımızla,

TMMOB İçmimarlar Odası
24. Dönem Yönetim Kurulu

Haber

09/08/2019 IFI TASARIM FARKLILIĞI ÖDÜLLERİ (IFI DDA)

Son Başvuru Tarihi: 25 Ağustos 2019

Küresel bir tasarım yarışması olan IFI'ın Tasarım Farklılığı Ödülleri (IFI DDA), dünyanın her yerinden tamamlanan iç mekan projelerinin kaliteli bir jüri tarafından değerlendirilmesini sağlar.

Yarışmaya giriş kategorileri; Habitat, Çalışma, Sağlık, Rahat zaman, Öğrenme, İnsani, Sürdürülebilirlik ve Öğrenciden oluşmaktadır.

Yarışmadaki değerlendirme kriterleri ise;

1. Özgünlük ve orijinallik: Kavramsal çerçevenin netliği, yaratıcılık ve özgünlüğün sergilenmesi

2. İşlevsellik: Müşteri özetine cevap, tanımlanan kullanıcı ihtiyaçlarına cevap, pratik uygulama kalitesi

3. Yenilik: Yaygın tasarım zorluklarına alternatif yaklaşımlar sunma, tasarım düşüncesinde yeni yönler, İç Mimarlık / Tasarım alanını olumlu yönde etkileme potansiyeli

4. Tasarım Çözümü Kalitesi: Araştırma standardı ve son tasarım çözümü, yerleşik biçim ve bağlam ilişkisi, sonuç değeri

5. Sürdürülebilirlik: Ekolojik, ekonomik ve / veya sosyal sürdürülebilirlik konuları ve etkileri, tasarımla çevreye fayda sağlama oluşmaktadır.

Ücret;

IFI DDA Profesyonel Giriş Ücreti: 250 ABD Doları

IFI DDA Öğrenci Giriş Ücreti: 60 ABD Doları

Giriş ayrıca giriş başına 0,30 ABD Doları tutarında işlem ücreti almaktadır. Ödeme sadece kredi kartı ile yapılır. Tüm kart ödemelerinde %2,9 işlem ücreti alınmaktadır. Kabul edilen kartlar: America Express, MasterCard, Visa, Diners Club ve Discover.

 

Detaylar için: https://ifiworld.org/ifi-dda/

Haber

11/07/2019 T.C. İZMİT 1. İLÇE SEÇİM KURULU BAŞKANLIĞINDAN DUYURUDUR.

TMMOB İçmimarlar Odası Kocaeli Şubesinin 1. Olağan Genel Kurulunu 20 – 21 Temmuz 2019 tarihinde Cedit Mah. Muzaffer Fidan Sokak No: 1 / 12 İzmit – Kocaeli” adresinde saat 09.00 – 17.00 saatleri arasında, çoğunluk sağlanamadığı takdirde 27 – 28 Temmuz 2019 tarihinde 20 – 21 Temmuz 2019 Ankara adresinde 09.00 – 17.00 saatleri arasında gerçekleşecektir.

Genel Kurula katılacakları kapsayan üye listesi ile gündem 14 – 15 – 16 Temmuz 2019 tarihlerinde Şubemizde asılmak suretiyle 3 gün ile ilan edilecektir. Üye Listesine itirazı olanların, itirazlarını ilan süresi içerinde, belgeleri ile birlikte, doğrudan İzmit 1. İlçe Başkanlığına yapmaları gerekmektedir.


Kanuni itiraz süresi geçtikten sonra listeye yapılacak itirazların İzmit 1. İlçe Başkanlığı tarafından dikkate alınmayacaktır.

İlanen duyurulur.

 


ADRES:

 

İzmit 1. İlçe Başkanlığı

Körfez Mah. Hafız Binbaşı Cad. Kocaeli Adliyesi K: 2

İzmit - KOCAELİ

Haber

24/06/2019 KOCAELİ ŞUBE KURULUYOR

 

Sayın Üyemiz;

14 – 15 Nisan 2018 tarihlerinde gerçekleştirmiş olduğumuz TMMOB İçmimarlar Odası 24. Olağan Genel Kurulu’nda Kocaeli Şubesinin açılması yönünde karar alınmış olup, alınan karar doğrultusunda Kocaeli, Sakarya ve Düzce illeri Kocaeli Şube'ye bağlanmıştır. 

Alınan karar doğrultusunda TMMOB İçmimarlar Odası Kocaeli Şubesinin 1. Olağan Genel Kurulu 20 Temmuz 2019 Cumartesi günü saat 13.00’da TMMOB İçmimarlar Odası “Cedit Mah. Muzaffer Fidan Sokak No: 1 / 12 İzmit – Kocaeli” Adresinde  aşağıda yer alan gündemle toplanacak olup. Seçimler Yine aynı adreste 21 Temmuz 2019 Pazar günü 09.00 – 17.00 saatleri arasında yapılacaktır.

20 Temmuz 2019 Cumartesi günü çoğunluk sağlanamadığı takdirde 1. Olağan Genel Kurulumuz çoğunluk aranmaksızın aynı gündem ile 27 Temmuz 2019 Cumartesi günü saat 13.00’da “Cedit Mah. Muzaffer Fidan Sokak No: 1 / 12 İzmit – Kocaeli” adresinde, Seçimler ise 28 Temmuz 2019 Pazar günü “Cedit Mah. Muzaffer Fidan Sokak No: 1 / 12 İzmit – Kocaeli” adresinde 09.00 – 17.00 saatleri arasında yapılacaktır.


Gündem:

 

1.       Açılış, Başkanlık Divanı Seçimi, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı

2.       Genel Merkez Yönetim Kurulu Başkanı Konuşması

3.       Şube Yönetim Kurulu adına konuşmalar,

4.       Dilek ve Temenniler

5.       Yönetim Kurulu için adayların belirlenmesi ve duyurulması,

6.       Seçimler. – (İkinci Gün: - Pazar)


Saygılarımızla, 

TMMOB İçmimarlar Odası
24. Dönem Yönetim Kurulu
 

Haber

28/05/2019 im2019 Ulusal İçmimarlık Öğrencileri Proje Yarışması başvuruları başladı!

Değerli Meslektaşımız ve Sevgili İçmimarlık Öğrencileri,

Geçtiğimiz yıl birincisi MEF Üniversitesi İçmimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü’nün ev sahipliğinde düzenlenen im Ulusal İçmimarlık Öğrencileri Proje Yarışması’nın ikincisi, bu yıl Bahçeşehir Üniversitesi İçmimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü ev sahipliğinde gerçekleşecektir.

im Yarışması, TMMOB İçmimarlar Odası adına İstanbul Şubesi’nin ortaklığıyla her yıl farklı bir içmimarlık bölümünün ev sahipliğinde gerçekleşmektedir. Tüm eğitim kurumlarını kapsayıcı ve katılımcı bir yapıya sahip olan im Ulusal İçmimarlık Öğrencileri Proje Yarışması’nın genel koordinasyonu Prof. Dr. İnci Deniz Ilgın (Marmara Üni.), Doç. Dr. Sezin Tanrıöver (Bahçeşehir Üni.), Doç. Osman Arayıcı (MSGSÜ), Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Sezgin (MEF Üni.), Dr. Öğr. Üyesi Arzu Erçetin (TMMOB İçmimarlar Odası İstanbul Şube) ve Arş. Gör. Derya Uzal (MEF Üni.)’dan oluşan im Düzenleme Komitesi tarafından yürütülmektedir.

Bu yarışmanın amacı, Türkiye ve KKTC'deki İçmimarlık/İçmimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümleri öğrencileri ve akademisyenleri için bir iletişim platformu yaratmak; içmimarlık öğrencilerinin meslek kimliğinin güçlenmesini sağlamak; içmimarlık öğrencilerinin öğrenim ve meslek hayatları için anlamlı bir hedef oluşturmak ve içmimarlık lisans eğitimi içinde yer alan projelerin niteliğinin yükselmesine katkıda bulunmaktır.

Yarışma başvuruları www.im2019.org adresinden elektronik olarak yapılmaktadır. Katılım koşulları ve diğer tüm merak ettikleriniz için web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Yarışmanın takvimi:

Yarışma ilanı 30 Nisan 2019
Soru - Cevap dönemi 30 Mayıs-26 Temmuz 2019
Projelerin dijital teslimi için son tarih 30 Ağustos 2019
Projelerin dijital değerlendirmesi (ön eleme) Eylül 2019
Jüri Değerlendirmesi [BAU KUZEY KAMPUS] Ekim 2019
Ödül Töreni ve Kolokyum [BAU KUZEY KAMPUS] Ekim 2019

Haber

23/05/2019 İstanbul Şube Görev Dağılımı

TMMOB İçmimarlar Odası İstanbul Şubesi 13. Dönem Yönetim Kurulu 16 Mayıs 2019 tarihinde gerçekleştirmiş oldukları toplantıda yeniden görev dağılımı yapmışlardır.

 Yeniden yapılan görev dağılımına göre,

Gül Merve YILMAZER            Şube Başkanı

Onur AYGENÇ                        Şube Başkan Yrd.

Arzu ERÇETİN                         Şube Sekreteri

Dilek ATİKLİK                          Şube Saymanı

Arda ARSLAN                         Şube Yön. Kur. Üyesi

Hasan Alpay GÜLTEN              Şube Yön. Kur. Üyesi

Bayram YILDIRIM                     Şube Yön. Kur. Üyesi

 Şeklinde oluşmuştur.

 TMMOB İçmimarlar Odası İstanbul Şubemizin yeni görev dağılımı sonucunda oluşan Yönetim Kurulu’muza bu zorlu yolda başarılar dileriz.