HABERLER

Tam Kapanma Tedbirleri Çerçevesinde 30 Nisan - 17 Mayıs Tarihleri Arası Uzaktan Çalışma Sistemine Geçilecektir.

Haber

07/05/2021 Tam Kapanma Tedbirleri Çerçevesinde 30 Nisan - 17 Mayıs Tarihleri Arası Uzaktan Çalışma Sistemine Geçilecektir.

Sayın Üyemiz;

 

T.C. İçişleri Bakanlığı tarafından 26.04.2021 tarihinde alınan tam kapanma tedbirleri çerçevesinde Genel Merkez ve Şubelerimiz 30 Nisan – 17 Mayıs 2021 tarihleri arasında hafta içi 09.30-17.00 saatleri arasında uzaktan hizmet verecektir. Bu süre zarfında her türlü iş ve işlem için taleplerin, bağlı olunan Genel Merkez ve Şube mail adreslerine iletilmesi gerekmektedir.

 

Üye kayıt belgesi, Büro Tescil Belgesi gibi işlemler için, gerekli tüm evrakları eksiksiz şekilde Genel Merkez ve Şube mail adreslerine gönderilmesi ve banka hesap numaralarına ödemelerin yapılması ile birlikte işleminiz gerçekleştirilerek belgeniz pdf formatında doküman olarak mail yoluyla tarafınıza iletilecektir.

 

Üyelerimizin bilgisine sunarız.

TMMOB İçmimarlar Odası

 

25. Dönem Yönetim Kurulu

 

 

 

İLETİŞİM BİLGİLERİ

 

TMMOB İÇMİMARLAR ODASI GENEL MERKEZ – DOĞU ve GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGE TEMSİLCİLİĞİ

E-Posta – bilgi@icmimarlarodasi.org.tr

GSM – 0537 777 17 40

 

TMMOB İÇMİMARLAR ODASI İSTANBUL ŞUBESİ

E-Posta – istanbul@icmimarlarodasi.org.tr

 

TMMOB İÇMİMARLAR ODASI İZMİR ŞUBESİ

E-Posta – izmir@icmimarlarodasi.org.tr

 

TMMOB İÇMİMARLAR ODASI TRABZON ŞUBESİ

E-Posta – trabzon@icmimarlarodasi.org.tr

 

TMMOB İÇMİMARLAR ODASI ANTALYA ŞUBESİ

E-Posta – antalya@icmimarlarodasi.org.tr

 

TMMOB İÇMİMARLAR ODASI ANKARA ŞUBESİ

E-Posta –  ankara@icmimarlarodasi.org.tr

 

TMMOB İÇMİMARLAR ODASI ADANA ŞUBESİ

E-Posta – adana@icmimarlarodasi.org.tr

 

TMMOB İÇMİMARLAR ODASI BURSA ŞUBESİ

E-Posta – bursa@icmimarlarodasi.org.tr

 

TMMOB İÇMİMARLAR ODASI KOCAELİ ŞUBESİ

E-Posta – kocaeli@icmimarlarodasi.org.tr

 

Yeni Çalışma Saatlerimiz

Haber

14/04/2021 Yeni Çalışma Saatlerimiz

SAYIN ÜYEMİZ

14 Nisan 2021 tarihi itibariyle, Kısmi Kapanma Genelgesi kararları uyarınca; Genel Merkez ve  Şubelerimizde yoğunluğu dengeli bir seviyede tutabilmek, üyelerimizin ve çalışan arkadaşlarımızın sağlığını korumak amacıyla çalışma saatlerimizde düzenleme yapılmıştır.  Bu kapsamda; 
14 Nisan 2021 tarihinden itibaren hafta içi her gün  
09.30 - 17.00 saatlerinde açık olacaktır. 

Salgın önlemleri ve temas kısıtlamaları gereğince, üyelerimizin Şubelerimize başvurmadan önce telefon ya da mail yoluyla ulaşarak bilgi almalarını rica ederiz.

TASARIM VE PLANLAMA AKREDİTASYON DERNEĞİ İLK OLAĞAN GENEL KURULU GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

Haber

12/04/2021 TASARIM VE PLANLAMA AKREDİTASYON DERNEĞİ İLK OLAĞAN GENEL KURULU GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

TMMOB İçmimarlar Odası ve TMMOB Peyzaj Mimarları Odası’nın öncülük ettiği çalışmalar neticesinde, üniversitelerin tasarım ve planlama alanlarında faaliyet gösteren eğitim-öğretim programlarının kalitesinin yükseltilmesine katkı sağlayarak, meslek odaları-akademiler-sektör temsilcileri ile birlikte mesleki ve akademik çalışmalar yapmak amacıyla 11.08.2020 tarihinde kuruluşu gerçekleştirilen Tasarım ve Planlama Akreditasyon Derneği (TAPLAK)’nın, Covid-19 pandemisi sebebiyle ertelenen İlk Olağan Genel Kurulu 28 Mart 2021 tarihinde gerçekleşmiştir.

Tasarım ve Planlama Akreditasyon Derneği Yönetim Kurulu ilk toplantısında görev dağılımını yaparak çalışmalarına başlamıştır. Derneğin ilk Yönetim Kurulu şu şekilde oluşmuştur; 


Başkan : Oktan NALBANTOĞLU (Peyzaj Mimarı)
Başkan Yrd. : Emrah KAYMAK (İçmimar)
Genel Sekreter : Elif GÜNEŞ (İçmimar)
Sayman         : Hüseyin Burak SEVİM (Peyzaj Mimarı)
Üye           : Şükran ŞAHİN (Peyzaj Mimarı)
Üye           : Ayşe Müge BOZDAYI (İçmimar)
Üye           : Yasin OTUZOĞLU (Peyzaj Mimarı)
Üye           : Nur AYALP (İçmimar)
Üye           : Murat ÖZDAMAR (İçmimar)


TMMOB İçmimarlar Odası olarak Tasarım ve Planlama Akreditasyon Derneği’nin çalışmalarında başarılar diler, Derneğin Tasarım ve Planlama camiasına hayırlı olmasını temenni ederiz.


TMMOB İçmimarlar Odası
25. Dönem Yönetim Kurulu

Meslekte Uzmanlaşmaya Doğru Giden Yollar

Haber

31/03/2021 Meslekte Uzmanlaşmaya Doğru Giden Yollar

4 Nisan 2021 tarihinde, Çankaya Üniversitesi İç Mimarlık Bölümü mezunları ile gerçekleştirelecek olan '' Meslekte Uzmanlaşmaya Doğru Giden Yollar' isimli seminere tüm meslektaşlarımızı bekliyoruz.

https://zoom.us/j/99329119960

Şifre:  358762

im2020- İçmimarlık Öğrencileri Proje Yarışması Sonuçlandı

Haber

17/01/2021 im2020- İçmimarlık Öğrencileri Proje Yarışması Sonuçlandı


 

TMMOB İçmimarlar Odası’nın her yıl düzenlediği İçmimarlık, İçmimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü Öğrencileri Proje Yarışması’nın üçüncüsü olan im2020, bu yıl Başkent Üniversitesi, Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi, İçmimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü’nün ev sahipliğinde düzenlendi.

08 Ocak 2021 tarihinde yapılan Ödül Töreni ve Kolokyum sanal Platformda gerçekleştirilmiş, yarışmanın sonuçları açıklanmıştır.

İm2020 Yarışması Tanıtım Kitapçığı için Tıklayınız..

İm2020 Yarışması sonuçları Kitapçığı için Tıklayınız…

TMMOB İçmimarlar Odası 25. Dönem Yönetim Kurulu olarak Yarışmanın gerçekleştirilmesinde büyük emek veren değerli Akademisyenlerimize, Jüri Üyelerimize, Odamızın ve meslektaşımızın her zaman yanında olan Samet Kalıp ve Madeni Eşya Sanayi ve Ticaret A.Ş Firmasına sponsor olarak bizlere destek olması sebebiyle Teşekkür ederiz.

Yarışmaya katılarak ödül kazanan Öğrencilerimizi tebrik eder, dereceye giren öğrencilerimize katılımlarından dolayı teşekkür ederiz.

“İm2021 İçmimarlık Bölümü Öğrencileri Proje Yarışması” TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi İçmimarlık ve Çevre Tasarımı bölümü ev sahipliğinde düzenlenecektir. 

İÇMİMARLAR ODASI KOMİSYONLARIN ÇALIŞMA USUL VE ESASLARI YÖNERGESİ

Haber

02/01/2021 İÇMİMARLAR ODASI KOMİSYONLARIN ÇALIŞMA USUL VE ESASLARI YÖNERGESİ

Oda işlerinin, mesleki ve sosyal etkinliklerin sağlıklı yürütülmesi, geliştirilmesi, uzmanlık konularına yönelik görüş oluşturulması, Oda Yönetim Kurulu ile Şube Yönetim Kurullarının çalışmalarına yardımcı olunması amacıyla, Oda bünyesinde bilgi birikimini toplayıp derlemek, mesleki ve sosyal konulara ilişkin oda görüşlerini oluşturmak, bilimsel araştırmalar yapmak, üyeler arasında mesleki sosyal dayanışmayı arttırmak amacıyla, TMMOB İçmimarlar Odası 25. Dönem Yönetim Kurulu olarak 25.12.2020 tarih 9 numaralı toplantımızda alınan 89 sayılı kararı ile “İÇMİMARLAR ODASI KOMİSYONLARIN ÇALIŞMA USUL VE ESASLARI YÖNERGESİ” hazırlanmıştır.

 

KOMİSYONLARIN ÇALIŞMA USUL VE ESASLARI YÖNERGESİ’Nİ İndirmek için TIKLAYINIZ…

25. DÖNEM KOMİSYONLARI ÇALIŞMA KONULARI’NI İndirmek için TIKLAYINIZ…

im2020 jüri 1. aşama sonuçları

Haber

21/12/2020 im2020 jüri 1. aşama sonuçları

TMMOB İçmimarlar Odası ve Başkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Tasarım ve
Mimarlık Fakültesi İçmimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü tarafından
düzenlenen *im2020 İçmimarlık Öğrencileri Proje Yarışması*’na göstermiş
olduğunuz ilgi için teşekkür ederiz.

16 Ekim 2020 tarihinde tamamlanan başvuru süreci sonrasında tüm
kategorilerden toplam *510 başvuru *elimize ulaşmıştır. Yapılan ön
değerlendirmeler sonucunda 1.yıl kategorisinde 49 proje, 2.yıl
kategorisinde 109 proje, 3.yıl kategorisinde 151 proje, 4. yıl
kategorisinde 133 proje ve mobilya kategorisinde 52 proje I. aşama jüri
değerlendirmesine kalmaya hak kazanmıştır.

Tüm katılımcılara teşekkür eder, bir sonraki aşama için başarılar dileriz.** Ön değerlendirme aşaması tamamlanmış olup I. aşama jüri
değerlendirmesine kalan tüm projelerle *rumuz bilgileri paylaşılmıştır. *


Saygılarımızla,
İM2020 Sekreteryası

BASIN AÇIKLAMASI

Haber

04/11/2020 BASIN AÇIKLAMASI

 

04.11.2020

 

Basına ve Kamuoyuna;

 

30 Ekim 2020 tarihinde saat 14.51’de Seferihisar Körfezi açıklarında, Kandilli Rasathanesi verilerine göre moment büyüklüğü 6,9 olan bir deprem meydana gelmiştir. Deprem merkez üssüne en yakın yerleşim yeri Seferihisar’dır. Deprem, İzmir merkezine yaklaşık 70 km uzaklıkta meydana gelmiştir. Seferihisar ilçesinin kıyı kesiminde, deprem nedeniyle Tsunami meydana geldiği rapor edilmiştir. Sığacık bölgesindeki taşkın nedeniyle bir kişi yaşamını yitirmiş ve ciddi anlamda maddi hasar oluşmuştur. Yıkımların ve ağır hasarların büyük çoğunluğu, kalın alüvyon tabakalarının yer aldığı Bayraklı ilçesinin bazı mahallelerinde yoğunlaşmış olsa da İzmir’in tüm merkez ilçelerinde çeşitli bina hasarları tespit edilmiştir. Tespit tarih itibarı ile 415 bina hasar görmüş, ortalama 5000 kişi maddi ve manevi kayıp yaşamıştır.

 

Alt katları otopark ve dükkânlardan oluşan yıkılan binalarla ilgili incelemelere baktığımızda; zemin katlarda yatay rijitliğin üst katlara göre zayıf olmasının sonucu yumuşak kat temelli göçme mekanizmaları oluştuğunu görmekteyiz. Zemin katlarda taşıyıcı sistemlere müdahale edilmesi kolonların zayıflamasına neden olmuştur. Bu sebeple Alt katlarda kiriş bağlantıları kopmuştur. Aynı zamanda karşılaşmış olduğumuz gerçekler yıkımların bir kısmının depreme bağlı olmayıp tadilata bağlı nedenler olduğunu bize üzülerek göstermektedir.

 

Artık yıllardır tekrarlanan bu acıların son bulması için almamız gereken çözümler;

 

Risk analizinin yapılması, Yapı Stok Envanteri’nin çıkarılması, Ulusal Deprem Stratejisi ve Eylem Planı kapsamındaki hususların acilen hayata geçirilmesi, Alan seçiminden yapı tasarım, üretim, denetim ve kullanım sürecindeki tadilatlara kadar ilgili meslek disiplinlerine proje ve denetim haklarının eksiksiz verilmesi ve bu konulardaki yasa ve yönetmeliklerin ilgili meslek odalarıyla istişare edilerek acilen düzenlenmesi ve yürürlüğe girmesi, Çıkarılan imar barışının iptal edilmesi, Yeniden riskli proje yapılmaması, Şehir Norm Planı’nın anayasal hukuk çerçevesine alınmasıdır.

 

Bu süreçte üzerinde konuşulması gereken bir diğer önemli olgu ise iç mekân tasarımlarıdır. İzmir depreminde yapmış olduğumuz incelemeler denetimsiz, kontrolsüz, projesiz yapılan tadilatların sebebiyet verdiği hayati riski bir daha gözler önüne sermektedir. Zira can ve mal kayıplarının %45 i bu tedbirsizlikler sebebiyle ve sabit, hareketli mobilyaların, iç mekân donatılarının insanlarımızın üzerine devrilmesi sonucunda meydana gelmiştir. İç mekânların tasarım aşamasında, görsel estetik ve işlevselliğe önem verdiğimiz kadar mevcut taşıyıcı sistemlere zarar vermeden can güvenliği işlevselliğine de önem vermemiz gerekmektedir.

 

Yapılan konut, hastane, otel vb. (Kamunun ve kamuoyunun kullandığı) projelerde İçmimarların hazırlayacağı ve Tip İmar Yönetmenliğinde yer alması gereken İçmimari Proje zorunluluğu yasal anlamda şart koşulmalıdır. Hazırlanacak olan projelerde temel kurallara uyulmalıdır. Kullanılan malzemeler risk teşkil etmeyecek şekilde düzenlenip sabitlenmeli olası bir deprem anında yaşam üçgeni oluşturmalıdır. İzmir Depreminde enkazdan kurtulanların %95 inin yaşam üçgeni sayesinde hayatta kaldığı gerçeği, bize yaşam üçgeninin önemini bir kez daha göstermektedir.

 

Tip İmar Yönetmeliği ve Deprem Yönetmeliği de göz önünde bulundurularak ivedi bir şekilde, İçmimari Proje zorunluluğu getirilmesi ve İçmimari Proje Kontrolörlüğü ’nün İçmimarlar tarafından yürütülmesi hususunun yasal düzenlemeler çerçevesinde hayata geçirilmesi gerekliliğinin kaçınılmazlığını kamuoyunun bilgisine sunarız.

 

Bu vesile ile bir kez daha iktidarı ve yasa koyucuları acilen çağrılarımıza kulak vermeye ve gereken önlemleri almaya davet ediyoruz.

 

TMMOB İçmimarlar Odası

25. Dönem Yönetim Kurulu A.

 

 

Emrah KAYMAK

Genel Başkan 

Çalışma Komisyonlarımız

Haber

22/10/2020 Çalışma Komisyonlarımız

SAYIN ÜYEMİZ 

TMMOB İçmimarlar Odası 25. Dönem Yönetim Kurulu olarak oluşturmuş olduğumuz aşağıda yer almakta olan Çalışma Komisyonlarında, Odamız ve Mesleğimiz adına gönüllük esaslarına göre görev almak isteyen meslektaşlarımızın 26 Ekim 2020 tarihine kadar bilgi@icmimarlarodasi.org.tr adresine e-posta ile bildirmelerini önemle rica ederiz.

1. Mesleki Bilgilendirme, Geliştirme ve Mesleki Eğitim Komisyonu,  
2. Tanıtım, Medya ve Organizasyon Komisyonu,  
3. Bilirkişilik Komisyonu,  
4. Hukuk ve Yönetmelikler Komisyonu,  
5. Kamu ve Uluslararası İlişkileri Komisyonu,  
6. Akademik Çalışmalar ve Üniversiteler Arası İlişkiler Komisyonu  
7. Akreditasyon Komisyonu 
8. İÇMO GENÇ Komisyonu

Saygılarımızla, 

TMMOB İçmimarlar Odası
25. Dönem Yönetim Kurulu

Türk Tabipleri Birliği

Haber

23/09/2020 Türk Tabipleri Birliği"nin yanındayız

Meslek birlikleri toplumsal alanda kamu yararını amaçlayan mihenk taşlarıdır. Tüm dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan Covid-19 ile mücadele sürecinde vatandaşlarımızı salgına karşı bilgilendirme yükümlülüğü ise Türk Tabipleri Birliği’nin başlıca sorumluluklarındandır. 

Sağlık çalışanlarının değerinin en çok bilinmesi gerektiği bu zorlu günlerde, “Türk Tabipleri Birliği Kapatılsın” çağrılarını üzüntü ve şaşkınlık ile karşılamaktayız. 

Yaşamın teminatı olan tabiplerimizin ve onların meslek örgütü olan Türk Tabipleri Birliği'nin dün olduğu gibi bugünde yanındayız.  

İyi ki Türk Tabipleri Birliği var! 
Yaşasın TTB & TMMOB Dayanışması